A tengereket s a szrazfld tavait, folyit benpest fl-emberek - legyenek nk vagy frfiak - azta foglalkoztatjk az ember kpzelett, amita elszr merszkedett li a tengerek nylt vizre.
A sell-folkrl si s szertegaz: kultrkon, kontinenseken, vszzadokon vel t. Ebbl kvetkezik, hogy a tengeri emberekrl s szoksaikrl szl trtnetek is t meg tszvik a kpzelet tartomnyait. Sokfle nevk van: szirn, sell, vzitndr, hableny, najd, triton, tengeri nimfa, nereida vagy nreisz. A mesk mg ennl is tbbflk: nmelyek gyengd, jszv teremtsekrl szlnak, akik csak meg akartk mutatni kedevesknek a mlysg varzslatos vilgt, msok gonosz, tengeri szrnyekrl, akik zekre szaggatjk a vzbe fltakat. Voltak csillog aranyhaj sellk, s voltak hablenyok zldeskk hajkoronval, les fogakkal.
Az egyb npmesei alakokhoz hasonlan a tengeri npek klnbz vlfajai klnfle tulajdonsgokkal s lakhellyel rendelkeznek, de van nhny vons, amelyet a sellkkel szinte mindig kapcsolatba hozunk. A csbos klsej, egyik kezben tkrt, a msikban fst tart, flig n, flig haltest lny nagyon sok varicira ad lehetsget, br a legtbb mvszi megjelensben a ni felstestet derkban vagy cspben vltja fel a kecsesen elkeskenyed pikkelyes halfarok. De itt aztn vget is r az egyformasg: brzoltak mr sellt foltos makrlafarokkal, vzszintes delfinfarokkal, izmos angolnafarokkal; nmelyik derekt szoknyaszeren elrendezett uszonyok veztk, msok inkbb kgyszerek voltak. Lnyegben vve azonban egsz testk nylt vzi csbtsra s gyors meneklsre termett - lelkk azonban nics. A hagyomny szerint egy hableny csak akkor nyerhet emberi lelket, ha felesgl megy egy fldi halandhoz.
ltalnosan elfogadott nzet, hogy Atargatis volt az eldje Aphrodit grg istennnek is, aki tengeri kagyl hjban emelkedett ki a habokbl. Nem csak a tengerbl-szlets motvuma rokontja persze Aphrodit-Vnuszt a sellkkel, hanem veszedelmes szpsge is.
A mondabeli grg alakok egy csoportja, a szirnek ugyancsak hozzjrult a sell prototpusnak kialakulshoz.
Az i. e. V. szzadbl rnk maradt vzk madrszer, karommal s csrrel rendelkez, de asszonyfej lnyekknt brzoltk a szirneket. Hallos nekk a tengerszeket csalogatta pusztulsba. A grg mitolgia szerint csupn Orfeusznak ( s trsainak), valamint Odsszeusznak sikerlt megmeneklnie mindazok kzl, akik hallottk a szirnek nekt. A legends dalnok, Orfeusz nluk is szebben nekelt, ezrt mindenki inkbb t hallgatta; Odsszeusz pedig odaktztette magt hajjnak rbocrdjhoz, miutn trsai flt viasszal betmte, hogy azok, tudomst sem vve a szirnekrl, tovbb evezzenek. gy aztn Odsszeusz, br pokolian knldott, hiszen csbtotta az nek, megmeneklt: nem tudta elszaktani a ktelkeit.
A szjhagyomgy a szirneket a ksei kortl kezdve egyre inkbb tengeri lnyeknek tekintette. Lakhelyk az cen lett, s lassan klsejkben is halformjv vltak: olyannyira, hogy manapsg a szirn s a sell fogalma mr egybeolvadt. Mindenesetre ez az talakuls vszzadokig tartott; a szirnek sokig tollas s uszonyos lnyek voltak egyszerre. De mindvgig gy tartottk ket szmon, mint akinek ellenllhatatlan neke pusztulsba dnti a legbtrabb tengerszt is.
Jszerivel nincs a vilgnak olyan orszga, ahol a hablenylegenda valamilyen formban ne szereplne a nphagyomnyban. Ez a makacs letkpessg arra utal, hogy kell legyen valamennyi valsgtartalma, esetleg egy llat, amely messzirl sellszernek tnik. Tbb lehetsg is knlja magt: a Sierre rendhez tartoz tengeri tehenek, belertve a manatkat s a dugongokat, no meg termszetesen a klnbz fkafajokat.
A sellk rokonai a najdok vagy ms nven nreiszek. Egy najd abban klnbzik a selltl, hogy kicsit hegyesebb a feje, a karjt pedig halpikkelyek bortjk, valamint abban, hogy a najdok sosem regszenek meg, teht mindig fiatalok maradnak.
A nmet sellk kzl a leghresebb a rajnai Lorelei.
Man szigetn a tengeri sellket Ben Varry-nak, Dinny Mara-nak nevezik. A merrow vagy Muirruhgach rorszgban l, s csak vihar eltt jelenik meg. A sellk rgi r-gael neve Muirduchann.
A Brit Szigetek krl szkl a Caesg, szp hlgy, aki pisztrngban vagy lazacban vgzdik.Shetlandban a sellt sea-trow-nak, halszbrknak nevezik. Azt gondoltk, a sea-trow le tudja vetni a brt, s gy jr a szrazfldn, mint az emberek.Skandinviban l a neck s a morgens, valamint a szintn haltestben vgzd havfrue s havmand, akik egyformn kedvelik a ss s az des vizeket. A havfine nev norvg sell nagyon kiszmthatatlan, nha kedves, mskor kegyetlen. ltalban azt tartottk, aki sellt lt, azt szerencstlensg ri.
"Egy parti szikln ltem egykoron,
S egy vzi lny, kit delfin hta hord,
Oly des, mzes hangon nekelt,
A zajl tenger is lenygodott,
Az gmagasrl csillag hullt al,
Meghallani a hableny-zent."
Az orosz folklr ismeri a vzikirly lenyait, akik a tenger alatt, kirlyi palotban lnek azokkal a hajsokkal, akiket sikerlt elcsbtaniuk. A hajsoknak mindenk megvan, knyelemben s jmdban lnek, de mgsem boldogok, mert mindig visszavgyakoznak a fldre. Orosz vziszellemek mg a Ruszalka s a Vodanj, akik a vzben szkat, tengerszeket s halszokat igyekeznek vzbe fojtani.Japnban a Ningjo emberi fejet visel hal, aki knnyek helyett gyngyket sr. A legenda szerint ezek a gyngyk rk fiatalsgot s szpsget adnak. Sajnos a vrszomjas Ningjo mindenkit szttp, aki a kzelbe kerl, s nagyon nehz elterelni a figyelmt.
A rmai mitolgiban a sellk neve camoena. Ovidius azt rja rluk, hogy akkor szlettek, amikor a trjai glyk kigyulladtak, s az szks gerendk a tengerbe estek; ezek a gerendk lettek „a tenger zld lenyai.”
Az rek azt mondjk, Szent Patrick vltoztatta sellv azokat a pognyokat, akik nem akartak megkeresztelkedni. Oroszorszgban vzbe fulladt lenybl lesz a Ruszalka. A lvek pedig gy tudjk, valamelyik fra gyermekei beleestek a Vrs tengerbe, de nem pusztultak el, hanem sellk lettek, s elterjedtek az egsz vilgon.
A keresztny felfogs szerint a sellknek nincs lelkk. Nagyon szeretnk, ha lenne, de ezt csak akkor rhetik el, ha a fldre kltznek, s soha nem trnek vissza a vzbe. Megprblta ezt egy sell a 6. szzadban egy skt szigeten. Egy ideig egytt lt egy szerzetessel, de aztn gy rezte, mindenkppen vissza kell trnie a vzi vilgba. Srva hagyta el a szigetet. A knnyeibl klns alak, szrkszld kavicsok lettek, amelyeket azta is a tengeri hlgy knnyeinek neveznek.
A sokfle sell, hableny s tengeri ember kztt a rgiek is nehezen tudtak kiigazodni. A sellt sokszor sszetvesztettk a szirnnel.A sellk mindig gynyrek, de megkzelthetetlenek, hidegek, elutastak, s nagyon veszlyesek; ugyangy, mint azok a flistenek, akik szintn az seik kz szmtanak.
"Hallottam a vz lnyait, egymsnak daloltak.
Nem hiszem, hogy valaha is csak nekem dalolnak.
Lttam, hogy a hullmokon vadul lovagoltak,
Fsltk a visszafjt vz hfehr hajt,
Mikor a szl oda-vissza fj vizet s nmagt.
Rtszn, barna moszatkoszorkkal a sellk
Hvnak, a tenger alatti termekben vagyunk.
Emberi hang, ha felbreszt, megfulladunk."
Egy kis ismertet a sellkrl. n is az vagyok. Nzztek meg.
A pasimmal vagyok. mr tudja hogy sell vagyok, viszont nekem nagyon nehz volt elszr feldolgozni. Van erm mghozz az idjrs irnytsa.